تفسیر بیتی از میرزه علی اكبر صابر

تاریخ:سه شنبه 20 دی 1390-12:33 ق.ظ

 

گر ایسته سن كی فتنه عالم اویانماسین     دور قمرده عقرب زولفون دولانماسین

معنی ساده : اگر می خواهی كه در عالم فتنه بر پا نشود زلف عقرب مانندت را به اطراف صورت ماه مانند خود نریز.

معانی ضمنی:

دور قمر: سه تا معنی دارد ؛ 1- اطراف قرص ماه كه در اینجا استعاره از صورت معشوق است 2- گردش و حركت ماه از منزلی به منزل دیگر  یا از برجی به برج دیگر ( وقتی ماه به برج هشتم از برجهای دوازدهگانه  یعنی برج عقرب برسد به آن « قمر در عقرب » می گویند و از نشانه های آن نابسامانی اوضاع و احوال است.) 3- دور آخر سیاره هاست (قدما برای هر كدام از سیاره ها دوری قائل بودند و هر یك از این دور ها را هفت هزار سال می دانستند ، دور قمر را آخرین دور كواكب می دانستند كه از نشانه های آن بر خاستن آشوب و فتنه است ودر نهایت ، این دور به قیامت می پیوندد.

عقرب : 1- زلف معشوق بخاطر داشتن سر خمیده، مانند دم عقرب و نیز بخاطر اینكه نیش بر دل عاشق می زند و نیز شاید بخاطر داشتن رنگ تیره به عقرب تشبیه شده است. 2- عقرب یكی از صور فلكی است در منطقه البروج بین میزان و قوس.

پس شاعر با استفاده از اصطلاحات نجومی و باور های عامیانه تصویر و معنی زیبایی از هیات خاص

چهره معشوق به دست می دهد كه زیباییهای شعر را صد چندان می كندو به خوانندگان القا می كند كه منظور از دور قمری كه قدما معتقد بودند چهره معشوق من است كه با ظهور آن فتنه و آشوب در میان عشاق بر پا می شود و منظور از مثل معروف « قمر در عقرب بودن »  اجتماع چهره و زلف دلدار من است.

 

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic